Jak se připravit na focení portrétu, aby byl výsledek co nejdokonalejší

jak se připravit na focení portrétu 2

V minulém týdnu proběhla první vlna portrétového focení. Potkala (a fotila) jsem mezi vámi různé osobnosti, z nichž každá přistupovala k focení úplně jinak. V návaznosti na přípravy i průběh mne napadlo téma článku, které by se vám mohlo hodit.  Pojďme si něco říct o tom, jak se sami můžete připravit na focení portrétu, aby výsledek byl co nejlepší.

Jak se připravit na focení portrétu, aby byl výsledek co nejdokonalejší?

Na fotografovi záleží

Ne na velikosti fotoaparátu, ale především na fotografovi záleží. Každý je samozřejmě úplně jiný. Každý má trochu jiný styl komunikace, práce s klientem (modelem, modelkou), a samozřejmě – každý má jiný styl fotek. Pokud se tedy chystáte na focení portrétu, prvním a nejdůležitějším kritériem je dobře zvolit fotografa.

Muž nebo žena?

S kým se dokážete lépe uvolnit a tvářit se nenuceně? Stydíte se více před muži, nebo před ženami? Věříte více mužskému, nebo ženskému pohledu na věc skrze objektiv? Vyberte si fotografa, se kterým se dokážete cítit dobře. Dalším, důležitým prvkem je osobnost. Při focení pracuje především člověk s člověkem, a výsledek spolupráce se promítá do fotek. Proto je důležité i to, jak vám sedne osobnost fotografa, styl komunikace a podobně.

Ujasněte si, co chcete

Pokud chcete, aby výsledek focení dopadl podle vašich představ, je dobré si ujasnit, co vlastně chcete. Co se vám na sobě líbí nejvíc? Na co se při focení chcete zaměřit? Chcete fotit spíše vrchní část postavy, nebo obličejový detail? Jaký styl fotek se vám líbí? Pokud si dokážete odpovědět na zmíněné otázky, bude i domluva s fotografem snazší a ten se tak může snažit vám vyhovět. Slova „nechám to na vás“ dobře zvažte. Volná ruka při zpracování je sice pro fotografa to nejlepší, ale výsledek může vypadat úplně jinak, než jste si představovali.

Zjistěte si prostředí

Téma a prostředí je rovněž dobré domluvit předem. Budete fotit venku nebo v ateliéru? Příroda nebo město? Podle místa focení samozřejmě probíhá i příprava, jaké si vezmete oblečení, zda budou nějaké rekvizity a podobně. Vždy je dobré vědět kam jdu a co mám mít s sebou. Já osobně ráda vybírám oblečení i barvy s klienty ještě před focením.

Myslete na detaily

Nechte doma všechno, co není na fotce záměrem. Každý z nás máme nějakou tu drobnost, kterou už nosíme tak dlouho, že ji ani nevnímáme, ale na fotkách bude vidět. Na detailech záleží. Náramek přátelství, tenký kožený náramek, který téměř nesundáváte, nebo typické náušnice ve tvaru srdíčka. Tyto detaily se mohou zdát jako nenápadné, ale v celkovém a plánovaném kontextu fotky mohou působit až překvapivě rušivě.

Užijte si focení portrétu

Závěrem už si jen užijte focení a těšte se na výsledné fotky! Třeba jako je tato. Líbí se vám více černobílé nebo barevné zpracování?

jak se připravit na focení portrétu 2

jak se připravit na focení portrétu 2


1 comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *